Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc – Czy POChP jest wyleczalne?

POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, z roku na rok atakuje coraz większą liczbę osób. Najnowsze badania wskazują, że obecnie cierpi na nią aż 2 miliony Polaków! Wszystko za sprawą trybu życia, jaki obecnie prowadzimy: coraz więcej osób pali papierosy i inne wyroby tytoniowe. To jednak nie jedyna przyczyna dużej liczby zachorowań. Jeśli zatem jesteś ciekaw, skąd właściwie bierze się Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc i jak należy z nią walczyć, trafiłeś w odpowiednie miejsce! W tym artykule przedstawimy Ci podstawowe zagadnienia związane z POChP i odpowiemy na pytanie: Czy POChP jest wyleczalne? Serdecznie zapraszamy do lektury!

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc – Czym jest?

Aby jednak móc odpowiedzieć na powyższe pytania w rzetelny sposób, najpierw musimy wyjaśnić, czym właściwie jest wskazana przez nas choroba. Otóż POChP to, jak sama nazwa wskazuje, choroba płuc o charakterze przewlekłym, charakteryzująca się obturacją oskrzeli i górnych dróg oddechowych.

Obturacja – Medyczne określenie na zwężenie. W przypadku Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, jak zostało wyżej wspomniane, mowa o zwężeniu oskrzeli i górnych dróg oddechowych pacjenta. Wszystko to wpływa na obniżoną tolerancję wysiłku – płuca przepuszczają mniejszą ilość powietrza, wpływając tym samym na wydolność.

Więcej informacji na ten temat przeczytasz na stronie https://oddychajmy.pl/. Znajdziesz tam mnóstwo informacji i faktów, które pomogą Ci lepiej zrozumieć, czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, a także odpowiedź na pytanie: Czy POChP jest wyleczalne? Jeśli zatem interesujesz się stanem swojego zdrowia, koniecznie zweryfikuj swoją wiedzę z rzetelnym źródłem informacji.

Czy POChP jest wyleczalne?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, niestety, jest nieuleczalna. W praktyce oznacza to, że całkowite pozbycie się jej z organizmu jest niemożliwe. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku tej choroby świetnie sprawdza się leczenie objawowe, a więc zmniejszanie kłopotliwych dla pacjenta objawów. Na leczenie POChP składają się następujące elementy:

  • Zmiana diety – Nie ulega wątpliwości, że dieta znacząco wpływa na nasze zdrowie. POChP nie jest w tej sytuacji wyjątkiem – jedzenie zdrowych posiłków bogatych w witaminy z całą pewnością pomoże Ci poczuć się lepiej.
  • Wdrożenie ćwiczeń fizycznych – Choć wydawać by się mogło, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc dyskwalifikuje pacjentów z ćwiczeń, prawda wygląda zupełnie inaczej. Okazuje się bowiem, że chorzy wręcz powinni włączyć do swojej codzienności wszelkiego rodzaju aktywności fizyczne (dostosowane, oczywiście, do możliwości). Dzięki temu płuca przyzwyczajają się do wysiłku i z czasem podwyższają swoją tolerancję.
  • Zastosowanie leków – Leki na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc przyjmują formę wziewną. Zapewniamy, że odpowiednie nastawienie, zmiana sposobu bycia na zdrowszy i zastosowanie medykamentów sprawi, że pacjent na pewno poczuje się lepiej.

Zainteresował Cię ten temat? Koniecznie wejdź na stronę https://oddychajmy.pl/leczenie-pochp/ i poszerz swoją wiedzę ze wskazanego przez nas zakresu.

Jakie objawy wskazują na POChP?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, tak jak i każda inna choroba płucna, charakteryzuje się szeregiem wielu typowych objawów. Wśród nich możemy wymienić na przykład przewlekły kaszel, który pojawia się u chorego najczęściej w określonej porze dnia. U pacjentów cierpiących na POChP często obserwujemy także duszności oraz odkrztuszanie plwociny.

Plwocina – specyficzna wydzielina płucna, zawierająca w sobie ślinę, resztki jedzenia i komórki złuszczonego nabłonka. Nierzadko zdarza się, że na późnym etapie choroby u pacjenta można zaobserwować także ropę oraz krew.

Warto zwrócić także na wspomnianą powyżej obniżoną tolerancję wysiłku. Symptom ten widoczny jest szczególnie u osób, które w przeszłości odznaczały się wyjątkowo dużą aktywnością fizyczną.

Skąd się bierze POChP?

No dobrze – ale skąd właściwie bierze się Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc? Czy jest to choroba zakaźna? Uspokajamy – nie jest. POChP występuje najczęściej u osób palących (aż 90% spośród wszystkich chorych to nałogowi palacze), ale nie tylko. Okazuje się, że znaczący wpływ na stan naszych płuc mają także zanieczyszczenia komunikacyjne, smog oraz… Predyspozycje indywidualne. Badania wskazują, że osoby, które w przeszłości przebyły gruźlicę, są narażone na POChP bardziej, niż osoby, które owej choroby nie przeszły.

Podsumowanie

W tym artykule wyjaśniliśmy Ci, czym właściwie jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc i skąd się bierze. Przedstawiliśmy także podstawowe symptomy i dokładnie je opisaliśmy. Odpowiedzieliśmy także na pytanie: Czy POChP jest wyleczalne? Możemy zatem śmiało stwierdzić, że, bez wątpienia, wyczerpaliśmy wskazane zagadnienie. Jeśli zatem zaobserwowałeś u siebie którekolwiek ze wskazanych wyżej objawów, koniecznie zgłoś się do lekarza! Szybka diagnoza POChP umożliwia bowiem sprawne wdrożenie leczenia, które, niewątpliwie, przynosi ogromną ulgę.