Jaki olej stosować w BMW, jak często wymieniać?

Jest to druga część poradnika o wymianie oleju w autach BMW. W pierwszej części przedstawiliśmy jak bezpiecznie przygotować się do samodzielnej wymiany, a także jak możemy spuścić olej z samochodu i wymienić filtr. Dotarliśmy do momentu, w którym należy wlać nowy olej do silnika. Zatrzymaliśmy się tutaj na chwilę, ponieważ trzeba wspomnieć przecież o tym, jaki rodzaj oleju powinniśmy zastosować. Zajmiemy się tym teraz, sprawdzając przy okazji nie tylko jaki olej użyć, ale także jak często powinniśmy wymieniać olej silnikowy w naszych autach.

W starszych modelach BMW, a także ogólnie w starszych pojazdach różnych marek, mieliśmy większy wybór olei. Trzeba jednak pamiętać, że w tamtych czasach nie było też aż tak uniwersalnych środków smarnych jak obecnie. Dlatego też w instrukcji do samochodu – to tam powinniśmy bowiem szukać informacji jaki olej zastosować – mieliśmy dużą tabelkę pokazującą jaki konkretnie olej kupić do naszego auta. Zależało to od wielu dodatkowych czynników, między innymi od tego jak wyglądało nasze środowisko, to znaczy czy żyjemy w miejscu gdzie przez większą część roku jest zimno, lub też odwrotnie. BMW radziło w takich sytuacjach stosowanie różnych rodzajów olei. Natomiast nowsze samochody mają zazwyczaj tylko jeden konkretny olej, który możemy używać. Jego oznaczenie znajdziemy zarówno w książce użytkownika, jak i na korku wlewu oleju do silnika. Kupujemy więc po prostu ten konkretny olej i wlewamy go do silnika. To wszystko, nie musimy się nad niczym dodatkowo zastanawiać.

Tak więc, by zakończyć nasz temat wymian oleju, sprawdźmy jakie są ostatnie kroki jakie trzeba wykonać. Nalewamy odpowiednią ilość wcześniej zakupionego oleju. Sprawdzamy co jakiś czas stan na bagnecie. Odczekujemy chwilę, by olej zdążył spłynąć na dół do miski. Gdy mamy już odpowiedni stan na bagnecie, odpalamy silnik. Pozwalamy mu popracować minutę, góra dwie, po czym gasimy go. Czekamy chwilę i sprawdzamy stan ponownie. Zwykle sporo obędzie, nawet połowę miarki. Dolewamy więc tyle, by było pomiędzy minimum i maksimum, jednak bliżej maksymalnej wartości. Po kilku dniach sprawdzamy olej raz jeszcze, a po wymianie patrzymy czy nigdzie nie mamy wycieków. To wszystko. Pozostaje nam jeszcze odpowiedzieć na pytanie o częstość wymian oleju. Na ogół zasada jest taka, że powinniśmy zmieniać olej co 15 tysięcy kilometrów, lub co rok czasu, zależy co nastąpi wcześniej. W nowszych modelach BMW ten okres jest wydłużony do 30 tysięcy, a stosowane oleje to tak zwane „long-life”. Jednak w silniku zbiera się przez tak długi okres naprawdę sporo nieczystości, dlatego mimo wszystko poleca się zmieniać olej częściej. Przede wszystkim patrzymy jednak do tego, co mamy napisane w książce użytkownika. Olej możemy zmieniać częściej, ale nie rzadziej – pamiętajmy o tym.

Tym oto akcentem kończymy naszą serię poradników na temat wymiany oleju w autach BMW, a także na temat częstotliwości wymian i rodzaju oleju, jaki powinniśmy zastosować. Ufamy, że wyjaśniliśmy wszystko w sposób jasny i prosty, dzięki czemu teraz każdy kierowca będzie w stanie samodzielnie dobrać olej do swojego auta, a – zakładając że ma odrobinę zdolności mechanicznych – także ten olej samodzielnie wymienić.

Szczegóły serwisowe i nie tylko znaleźć możesz na:

https://gdansk.bmw-bawariamotors.pl/jazda-probna/The%20BMW%20X6.

http://bmw-uzywane.com.pl/pl/wyszukiwarka?marka[]=BMW&promocja=1

http://bmw-uzywane.com.pl/