Jak wykonac ocieplenie budynku i izolacje dachu?

Ocieplić budynek tak żeby było to dobrze zrobione wcale nie jest prosto. Tymczasem powinniśmy wiedzieć, że źle ocieplony lub wcale nieocieplony dom jest przyczyną degradacji środowiska naturalnego. Jest to efektem spalania ogromnych ilości opału, które muszą pokryć nie tylko zapotrzebowanie na ciepło, ale i na to co z budynku ucieka. Sprawdźmy jak prawidłowo ocieplić dom, by zmniejszyć opłaty za ogrzewanie i być bardziej przyjaznymi dla natury.
Zaczynamy zwykle od ścian i okien. Tutaj nakładamy warstwę styropianu zwykle liczącą kilka centymetrów, tak aby powstrzymać utratę ciepła przez mikropory i chociażby łączenia między pustakami lub cegłą. Tą drogą może z naszego domu uciekać nawet połowa wyprodukowanego ciepła. Styropian przyklejamy do ścian na specjalny klej, po czym dopiero na tą powierzchnię kładziemy tynk. Nie ma tu problemów z rodzajami tynków, możemy spokojnie położyć chociażby baranka. Ważne tylko by na styropianie nie oszczędzać, ponieważ kładzie się go raz i musi starczyć na lata. Zanim zabierzemy się za izolacje dachu, wymieniamy stare okna – wszyscy wiemy jak dużo ciepła może przez nie uciekać. Jeżeli powiemy, że przy ocieplonych ścianach odpowiedzialne są za utratę blisko 50-60% ciepła, to raczej nie skłamiemy. Tak więc zamawiamy energooszczędne okna, z dobrą izolacją termiczną. Zwracamy uwagę na grubość szyb oraz ilość uszczelek. Im więcej tym lepiej, jednak trzeba wziąć pod uwagę że ceny rosną bardzo szybko. Tu jednak również nie ma co oszczędzać, bo to inwestycja na lata.
Teraz dach, rzecz bardzo ważna a przez tak wielu pomijana. Ciepłe powietrze ucieka zawsze do góry, przez co nieszczelności w dachu powodują największe jego utraty. Zwracamy uwagę na charakterystyczne miejsca, typu wyprowadzenia przewodów wentylacyjnych oraz dymowych. Każdy komin powinien być odpowiednio uszczelniony specjalną masą. Kolejna sprawa to same uszczelnienie. Istnieją różne izolacje dachu, dawniej stosowano watę szklaną, później popularny stał się styropian. Obecnie natomiast króluje specjalna pianka, nakładana bezpośrednio z pistoletu. Jest to metoda szybka i tania, dlatego szybko znalazła uznanie. Co ważne, pianka wnika we wszelkie mikropory, stanowiąc skuteczną barierę dla ucieczki ciepła. Mając tak uszczelniony dach może być pewni, że nie będziemy notować dużych strat ciepła.
Dobre ocieplenie zarówno ścian, dachu jak i wymiana okien są kluczowe dla dobrze ocieplonego domu. Tylko wtedy będziemy mogli mówić, że wspieramy matkę naturę, nie zatruwamy środowiska zbyt duża ilością spalin i oszczędzamy pieniądze na opale. W czasach gdy zaczyna się zabraniać palenia węglem i zmusza do używania droższych źródeł ciepła jak gaz, jest to szczególnie ważne.