Jak dobrze wybrać kolonie dla dzieci?

Chociaż do wakacji jest jeszcze trochę czasu, to dobrze jest pomyśleć odpowiednio wcześniej, w jaki sposób chcielibyśmy zorganizować wypoczynek naszym dzieciom. Temat ten wbrew pozorom nie jest wcale taki oczywisty. Oczywiście wypoczynek dzieciom możemy zorganizować w rozmaity sposób. Popularnym rozwiązaniem są kolonie dla dzieci, wyjazd do rodziny lub pobyt naszych dzieci razem z nami na wakacjach. Zaplanowanie takiego wypoczynku przede wszystkim musi współgrać z naszymi planami urlopowymi. Im mniejsze mamy dzieci, tym bardziej nasz urlop ma wpływ na termin koloni dla dzieci.

Jeśli nasze dzieci są nastolatkami, to nie ma większych przeciwwskazań do tego, aby przez jakiś czas posiedziały same w domu. Zresztą najprawdopodobniej będą w stanie do jakiegoś stopnia samodzielnie zorganizować sobie wypoczynek, spędzając go ze znajomymi lub korzystając z obiektów rekreacyjnych w naszej okolicy. Jeśli jednak nasze dzieci są w wieku edukacji wczesnoszkolnej, wówczas takie rozwiązanie na dłuższą metę nie wchodzi w grę. Przede wszystkim może być to dla dzieci nieco stresujące, a przede wszystkim prawo rodzinne i zdrowy rozsądek nakłada na nas szereg obowiązków, związanych z zapewnieniem stałej opieki naszym pociechom. Większość Polaków w trakcie wakacji wykorzystuje więc cały pakiet możliwości, czyli wakacje u rodziny, wakacje razem z rodzicami oraz kolonie dla dzieci. Sprawia to, że dzieci trakcie wakacji rzadko są przez dłuższy czas w domu. Jest to oczywiście dla większości dzieci bardzo korzystne, ponieważ zdecydowana większość z nich lubi wakacyjne wyjazdy, towarzystwo rówieśników, a przede wszystkim mogą odpocząć po całym ciężkim roku szkolnym.

Samo wysłanie pociech na kolonie dla dzieci powinno być z góry przemyślane, ponieważ kolonia podobnie jak każdy inny wyjazd, może być lepsza i gorsza, bardziej rozwijająca lub mniej rozwijająca. Przede wszystkim dobrze byłoby pomyśleć o tym, aby kolonie dla dzieci pokrywały się przynajmniej po części z zainteresowaniami lub marzeniami naszego dziecka. Dla przykładu, jeżeli nasze dziecko lubi jazdę konną, dobrze by było, aby w trakcie wakacji mogło rozwijać swoją pasję. Jeśli wyjedzie na dłużej, może poczuć dyskomfort związany ze zbyt długą rozłąką ze swoim hobby.

Obóz lub kolonia jeździecka obóz jeździecki jest to oczywiście tylko przykład. Na rynku wczasowym najmłodszych jest obecnie kilka firm, które oferują całą gamę wspaniałych wakacji. Dla przykładu firma kogis.pl oferuje obozy i kolonie o naprawdę szerokiej tematyce, od kajakarstwa i fotografii po paintball i surwiwal. Co jednak zrobić, jeśli nie za bardzo nie wiemy, na jakie kolonie dla dzieci wysłać naszą progeniturę. Nasze dziecko niekoniecznie jest bardzo aktywne, a zbytnie przeciążenie aktywnością fizyczną może je bardziej zniechęcić niż zachęcić.

Temat powyższy wcale nie należy do rzadkich czy błahych. Niestety w naszym społeczeństwie wypoczynek siedzący, jest coraz większym udziałem zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Coraz częściej spędzamy czas przed ekranami tabletów oraz różnego rodzaju monitorów, niż aktywnie spędzamy do na wolnym powietrzu. Nasze dziecko, aby zainteresowało się ciekawą formą aktywności, ale aby ograniczyć do minimum możliwość efektu odwrotnego, powinno pojechać na kolonie, które poziomem intensywności będzie dopasowane do poziomu naszego dziecka. Pociechy mogą jeździć na przykład na kolonie dla dzieci, na których na co dzień dzieci spędzają czas klasycznie — jak to na kolonii, czyli chodzą na plażę lub nad jezioro i kąpią się, ale od czasu do czasu są organizowane zajęcia, lub pojedyncze dni bardziej aktywne, takie jak na przykład krótki spływ kajakowy. Nawet jeżeli naszemu dziecku niektóre z tych sportów nie przypadną do gustu, to nie spowodują również, że cały wyjazd będzie takie dziecko uznawało za stracony, a jest bardzo duża szansa, że dzieci zainteresują się różnego rodzaju formami aktywności fizycznej. Dla dzieci nie ma nic gorszego, niż poczucie, że mogą być do czegoś przymuszane. Wówczas podświadomie, mogą na złość rodzicom zaniechać prób aktywnego angażowania się w nowe wyzwania. Kogis również z tego typu wypoczynkiem ma bardzo duże doświadczenie.

Więcej o kolonie dla dzieci: https://www.kogis.pl/kolonie